Çevirmenler Ve Çevirmen Adayları İçin 5 Kitap Önerisi

Çevirmenler için kitaplar hem öğrencilik dönemlerinde hem de mesleğe yeni başladıkları dönemde çok yardımcıdır. Akademik ve dil bilimi alanı dışında çeviri yaparken dikkat edilmesi gerekenler, yazarların tecrübeleri ve çok daha fazla ipucu içeren kitaplar, çevirmenlik yolunda karşınıza çıkan sorunlara başka bir pencereden bakmanızı sağlayacaktır.

Detayına Bak

Makine Çevirisi Vs. İnsan Çevirisi

Tercüme endüstrisi, 1990’larda makine çevirisinin gelişimi ile birlikte şekil değiştirmeye başladı. Bu değişimin sonucu olarak insan çevirisi ve makine çevirisi bir arada yaşamaya başladı. Peki bu gelişmeler ile insan kaynaklı çevirinin öneminin azaldığını ve gelecekte yok olacağını söyleyebilir miyiz?

Detayına Bak

DÜNYADA İSPANYOLCA KONUŞAN ÜLKELER

İspanyolcanın 20 ülkenin resmi dili olduğunu biliyor muydunuz? Ve ABD’de İspanya’da olduğundan daha fazla İspanyolca konuşan kişi olduğunu? İspanyolcanın Merkez ve Güney Amerika’da, mesela Latin Amerika’da en çok konuşulan ana dil olduğunu biliyor muydun? Dünya üzerinde ve Hispanik ülkelerde İspanyolca Konuşan Toplum sayısı şaşırtıcı derecede fazladır.

Detayına Bak

Arap Kültürü Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Gerçek

Arap kültürü hakkında söylenmesi gerekenlerin başında, zengin Arap dünyasının farklı topluluklardan, gruplardan ve kültürlerden oluştuğu, bu sebeple de asla tek bir Arap kültüründen bahsedemeyeceğimiz gerçeği bulunmaktadır. Öyle ki, farklılıklar yalnız ülkeler arası değil, aynı zamanda ülkelerin içindedir.

Detayına Bak

Amazon’da Nasıl Satış Yapılır, Gerekli Belgeler Nelerdir?

Toplam satış hacmi ve piyasa değeri bakımından Dünyanın en büyük alışveriş sitesi olan Amazon, ABD’de kurulmuştur. Avrupa, Asya, Amerika kıtalarında toplam 16 ülkede yerel sürümü olan Amazon, Eylül 2018’de 1 Trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşmış, aynı ay Türkiye sürümünü de kullanıma açmıştır. Giderek büyüyen Amazon’un pazar hacminden ve bilinirliliğinden faydalanmak isteyen Türk firmalar ve şahıslar için Amazon’da mağaza açmak ve satış yapmak için takip etmeleri gereken aşamaları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Detayına Bak

E-Ticaret Sitesi Lokalizasyonu – Hangi Diller Tercih Edilmeli?

İnternetin yaygınlaşmasıyla beraber ticaret de online ortama taşındı. Bugün, dünya e-ticaret hacmi 1,6 trilyon dolar değerinde. Ürün ve hizmetlerini farklı ülkelerdeki potansiyel müşterileriyle buluşturmayı hedefleyenlerin globalleşme yolculuklarında karşılaştıkları zorluklardan ilki hedef kitlelerine erişmek; ikincisi ise bu hedef kitlenin satın almasını sağlamak. Bu iki zorluğun aşılmasında kritik nokta ise eticaret sitesi lokalizasyonu.

Detayına Bak

Paraphrase Nedir?

Paraphrase nedir?

Paraphrase, okuduğunuz ya da öğrendiğiniz bir bilgiyi, anlamı bozmadan, kendi kelimelerinizi kullanarak tekrar yazma ya da anlatmadır. Bu anlatımı yaparken amacınızın, okuyucuya konuyu tam olarak anladığınızı ve doğru aktarıyor olduğunuzu hissettirmek önemlidir.

Detayına Bak

Uygulamanız Yerelleştirmeye Hazır mı?

Mobil uygulama yerelleştirmesi, uygulama geliştiricilerin küçük yatırımlarla potansiyel kullanıcı sayılarını katlayabileceklerini fark etmeleriyle birlikte giderek daha da popülerleşiyor. Peki tüm uygulamalar, çoğu durumda akıllıca bir tercih olan yerelleştirmeye hazır mı? Gelin, yerelleştirme deneyiminizi, mümkün olduğunca hızlı ve sancısız bir şekilde gerçekleştirmek için ihtiyacınız olanlara göz atalım.

Detayına Bak

Proofreading Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda “Proofreading nedir?” ve ” Proofreading nasıl yapılır?” başlıkları üzerinde duracağız. Proofreading: Düzeltme, dilbilgisi, stil ve yazım hatalarını bulmak ve düzeltmek için metninizi dikkatle incelemeniz anlamına gelir. Proofreading yapmak oldukça dikkat gerektiren ciddi bir iştir. Doğru bir şekilde Proofreading  yapabilmeniz için aşağıda bazı ipuçlarına yer verilmiştir.

Detayına Bak

Apostil Nedir?

Apostil, bir ülkede düzenlenen bir belgenin başka bir ülkede geçerliliğinin yani yasal gerçekliğinin olmasını sağlayan bir onaydır. Apostil kuralları 6 Ekim 1961 yılında Lahey Anlaşması’nda belirlenmiştir.

Detayına Bak

  • 1
  • 2