Hikaye Anlatımı Nedir?

Hikaye anlatımı, kendini ifade etmenin en eski ve değerli biçimlerinden biri olup dinleyicinin hayal gücüne hitap etmeyi amaçlayan, bir anlatıya ait görüntüleri aktaran ve bunun için kelimeleri ve eylemleri kullanan bir sanattır. Hikaye anlatıcılığı yaparak hedef kitleniz ile aranızda bir bağ yaratabilir ve güçlü hisler uyandırabilirsiniz.

Peki verilerle hikaye anlatımı mümkün müdür? Elbette! Ancak bu sadece daha iyi şema, grafik veya sunum hazırlamak anlamına gelmiyor. Verilerle hikayeleştirme, durumlara veya sorunlara dikkat çekerek dinleyicinize karşı gerçekçi, açık ve dürüst olmanızı sağlayan bir yöntemdir. Ayrıca dinleyicilerin konuyla ilgili görüşlerini ve reaksiyonlarını gözlemleme fırsatı da verir. Gerekli bilgileri verilerle sağlayan bu yöntem, kendi cevaplarını sunma imkanı sağlar.

Dijital Dünyada Hikaye Anlatmak

Dijital hikaye anlatımı, görsellerden oluştuulmuş bir sunumla veya araçla verilerin etkili bir şekilde aktarılmasıdır. Bu süreçte fotoğraf, video, müzik ve ses gibi öğelerden de kullanılabilir. Oluşturduğunuz hikayenizi fikir ve düşünceleri paylaşmanın en iyi yolu olan internet üzerinden paylaşabilirsiniz.

Hikaye anlatımı işinizi ve dünyayla etkileşim biçiminizi önemli ölçüde değiştirme potansiyeline sahiptir. Hikaye anlatıcıların sırrı güçlü dönüşümlerde yatar, başarıları hedef kitlelerine ilham verebilmeleri ve bu kitleyi eğitmek, motive etmek ve harekete geçirme kabiliyetlerinin sonucudur. İş hikayesi anlatımı, hedef kitlenin dikkatini ürüne çekmeyi ve akılda kalmayı amaçlar. Burada hedef kitleniz ile iyi bir bağ kurmak ve ortak bir zemin oluşturmak çok önemlidir.

Hikaye Nasıl Anlatılır?

Bu soruya cevap vermek için hikaye anlatımının temelini oluşturan adımlara hakim olmak gerekir. Hikaye anlatımı tekniklerinin ilk adımı, sevdiğiniz bir hikayeye karar vermektir. Kararınızı verdikten sonra hikayeyi, anlatırken kolayca hatırlayabileceğiniz şekilde ana hatlarına bölün. Yazılı bir hale getirebilir veya görselli bir pano oluşturabilirsiniz. Ardından notlarınıza veya çizimlerinize bakarak kendinize hikayeyi anlatın ve birkaç kez tekrarlayın. Son olarak ise dışarıdan yorum alabilmek için bir tanıdığınıza veya iş arkadaşınıza hikayenizi anlatın. Tüm bunları yaparken hikayenizdeki duyguları düşünün ve bu duyguları dinleyiciye aktarmaya çalışın.

Hikaye anlatımı hedef kitlenin duygularına hitap etmeyi amaçlar, çünkü birçok kişi duygularıyla karar alır. Karar verirken beynimizin duygusal tarafı ağır basar. Hikayeler beynin duygusal yönüne hitap eder ve dinleyenin dikkatini iyi çeker. Marka yönetimi konusunda elzem bir unsur olan hikayeleştirme tekniği, hedef kitleniz ile bağ kurabilme ve onlara his aktarabilme kabiliyetine sahip olmak markanızın insanlarda iz bırakmasını sağlar. Örneğin bir özgün marka hikayesi yazmak için ilham veren hikaye anlatımı örneklerini inceleyebilirsiniz.

Hikayeler bize kim olduğumuzu hatırlatır ve yaşamdan örnekler sunar. Bu sebeple hikayenin tarihi insanlık tarihi kadar eskidir. Medya etkisi ile bugün dahi hikaye anlatımının kuvvetine ihtiyaç duyuyoruz. Dünyayı değiştirmek üzere olağanüstü etki yaratmaya çalışan kişileri de sıklıkla görüyoruz. İlham verici hikayelere ihtiyacımız var ve bu kavram, potansiyelimizi artırmamızı sağlayan bir etki oluşturur.

Hikaye Anlatımına Yönelik İpuçları

Üç farklı ipucuna göz atalım. Birincisi, durumu ve hedefinizi bir araya getirme anlamına gelen bağlam oluşturma eylemidir. İkincisi, hikayenizin yapısını planlamaktır. Son adım ise düzenli olarak yeni bilgileri ortaya çıkarmanız ve yeni durumları dikkate alarak hikayenizi geliştirmektir.

Başarılı hikaye anlatıcıları öğretici ve lider kişilerdir; bu nedenle, hikaye anlatımı değişim ve gelişimi ileri götürmekte kullanılabilir. Hikaye anlatıcısı olmak isteyen herkesin temel eğitim alması gerekmektedir. Steve Jobs’ın bu pratik üzerine dediği şu sözü ile konuyu sonlandıralım: “Dünyadaki en güçlü insanlar hikaye anlatıcılarıdır.”


Bir cevap yazın