Dünyada İspanyolca Konuşulan Ülkeler

İspanyolcanın 20 ülkenin resmi dili olduğunu biliyor muydunuz? Ayrıca, ABD’de İspanya’da olduğundan daha fazla İspanyolca konuşan kişi olduğundan haberdar mısınız? İspanyolcanın Merkez ve Güney Amerika’da, mesela Latin Amerika’da, en çok konuşulan ana dil olduğunu duymuş muydunuz? Dünya üzerinde ve Hispanik ülkelerde bu sayı, şaşırtıcı derecede fazladır.

Tarihsel Bir Fenomen Dili

İspanyol İmparatorluğu, tarihteki en büyük imparatorluklardan biriydi. 16. yüzyıldan başlayarak, İspanyol sömürgeciliği, dili günümüzde konuşulmakta olduğu  Meksika, Orta, Batı ve Güney Amerika’nın Güneyine taşımıştır.

İtalyanca, Portekizce, Romence ve Fransızca gibi İspanyolca’da Vulgar olarak bilinen ve kökeni halk Latincesine dayanan İspanyolca dili, Latin dil ailesindendir. Portekiz’i ve günümüz İspanya’sını da içeren Avrupa’nın güneybatı bölgesi olan İber Yarımadası’nda ortaya çıkmıştır.

 

İspanyolca dünyada yaygın olarak konuşulan bir dildir.

İspanyolca’nın çok konuşulan bir dil olması ve konuşan nüfus bakımından İngilizceden sonra en geçerli dil olması ilginizi çekecektir. ABD’de İspanyolca konuşan kişi sayısı İspanya’da bulabileceğinizden daha fazladır. İspanyolca konuşan insan sayısı 500 milyondan fazladır.

Bu rakam, İspanyolcayı İngilizce ve Mandarin’den sonra en çok konuşulan üçüncü dil haline getirmektedir. Geleceğin dilleri arasında gösterilen İspanyolca dili, dünyada en çok öğrenilen ve içerik hacmi bakımından internette en çok kullanılan dillerden biridir.

 

İspanyolca Hangi Ülkelerde Konuşuluyor?

Dünyada resmi dili İspanyolca olan ülkeler 20’den fazladır. İspanyolca konuşulan ülkelerden bazıları İspanya, Meksika, Arjantin, Kolombiya, Bolivya, Şili, Kosta Rika, Küba, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, Ekvator Ginesi, El Salvador, Guatemala, Honduras, Nikaragua, Panama, Paraguay, Peru, Porto Riko, Uruguay ve Venezuela’dır.

Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı özerk bir bölge olan Porto Riko’nun da resmi dili İspanyolcadır.

 

ABD’de İspanyolca konuşan nüfus

Amerika Birleşik Devletleri’nde 41 milyonun üzerinde İspanyolca konuşan nüfus vardır ve bu nüfus ABD nüfusunun %13’ünü oluşturmaktadır. Bu durum, ABD’yi Meksika’dan sonra dünyanın en büyük ikinci İspanyolca konuşan ülkesi kılmaktadır.

 

ABD Nüfus Sayım Ofisi’nin tahminine göre, ABD’de İspanyolca konuşan kişi sayısı 2050 yılına kadar 138 milyonu aşacaktır ve bunun gerçekleşmesi halinde Amerika Dünya’da en çok İspanyolca konuşulan ülke haline gelecektir.

 

Latin Amerika’da İspanyolca konuşan kişi sayısı kaçtır?

Dünyada İspanyolca konuşan ülkelerin büyük bir kısmı Orta ve Güney Amerika’da yer almaktadır. Meksika, 121 milyondan fazla konuşmacı ile dünyanın en büyük İspanyolca konuşan nüfusuna sahiptir. Arjantin’de yaklaşık olarak 41 milyon konuşmacı varken, Kolombiya’da yaklaşık 46 milyon konuşmacı bulunmaktadır.

Latin Amerika nüfusunun yaklaşık% 55 ila % 60’ı İspanyolca konuşmaktadır, İspanyolca’yı ise Portekizce (yaklaşık% 34) ve Fransızca, Hollandaca, İngilizce, Maya dili ve keçuva dili, Guarani dili, ve Aymara gibi yerel diller takip etmektedir.

 

Avrupa’da İspanyolca Konuşan Nüfus

Avrupa’da İspanyolca, Almanca, Fransızca, İngilizce ve İtalyanca’dan sonra en yaygın kullanılan beşinci dildir. İspanya, 46 milyon İspanyolca konuşan egemen nüfusu ile önde gelmektedir ve bu durum, dilin ortaya çıktığı yer olduğu düşünüldüğünde beklenen bir sonuçtur.

İsviçre’de İspanyolca konuşan yaklaşık 150.000 kişi bulunmaktadır. Cebelitarık ve Andorra’da da bu dili konuşan makul sayılı bir nüfus vardır.

İspanyolca dili aynı zamanda, başta Hollanda olmak üzere Belçika, İsviçre, İtalya, Fransa, Almanya ve İngiltere’de yaşayan göçmen topluluklar tarafından da konuşulmaktadır.

 

Dünyanın geri kalanında İspanyolca Konuşanları nerede bulabiliriz?

%68 oranındaki İspanyolca konuşan nüfusuyla Ekvator Ginesi, Afrika’da İspanyolca’nın resmi dil olarak konuşulduğu tek ülkedir. Afrika ve Fas’ta da İspanyolca konuşan çok sayıda kişi mevcuttur.

Filipinler’de, güney Filipinler’de gelişen ve İspanyol kökenli bir kırma dil olan Chavacano’yu konuşan yaklaşık 2 milyon konuşmacı vardır. İspanyolların Filipinli kültüründe sömürge dönemi boyunca terk ettiği tarihi kökenler nedeniyle, Filipin dillerine İspanyolca’dan geçen binlerce kelime vardır ve bu dillerin paylaşmakta olduğu geleneksel yapılı benzerlikler nedeniyle, yazılı hukuk belgelerinde ve hukuk mahkemelerinde de geçerliliği olan bir dildir.

 

Uluslararası kullanım dili

Günümüzde, İspanyolca, Mandarin Çincesi ve İngilizce’den sonra dünyada en yaygın kullanılan 3. dildir. İspanyolca dili aynı zamanda Uluslararası İletişimde kullanılan ikinci dildir. Ayrıca siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerde de yaygın olarak kullanılan bir dil olmuştur.

İspanyolca Birleşmiş Milletler Bayrağı ajansları, Avrupa Bayrağı Avrupa Birliği, AGİT, Afrika Birliği bayrağı Afrika Birliği, ILO, Amerikan Devletleri Örgütü’nün farklı ajanslarında, Dünya Ticaret Örgütü ve yaklaşık 70 diğer uluslararası kuruluşun diğer dilleri arasında yaygın olarak kullanılan resmi bir dildir.

İspanyolca dilinin yaygın olarak kullanılıyor olması sebebi ile İspanyolca konuşan kişiler seyahat, iş ve ikili işbirliği alanlarında bir çok fırsat yakalayabilmektedir.

 

İspanyolca bir Kültürel Bütünleşme Dilidir

İspanyolca konuşan toplumların en büyük avantajlarından bir tanesi, eşsiz kültürleriyle çok sayıda ülkeye sunduğu özgür erişimdir. İspanyol müziği, filmleri ve İspanyol Ligi gibi sporları, dili konuşma yeteneği olanlar için daha da zevkli hale gelmektedir. Konuşmacılara, konuşulan farklı ülkeler arasında değişen kültürler ve dilin vurguları arasındaki farkı fark etmeleri konusunda da faydalı olacaktır.

Örneğin Arjantin aksanı, diğer birçok ülkenin aksanından çok daha farklıdır. Ancak, birincil anlamda dil, bu ülkelerin sanatını, müziğini, sinemalarını ve edebiyatını birleştiren şeydir.

İspanyolca ayrıca diğer latin dillerini anlamada bir geçit görevi görmektedir. Aynı zamanda, anadili İngilizce olan kişiler için öğrenmesi en kolay olan dillerden biridir.

 

Çıkarım

Hızlı dil öğrenen bir kişi olmasanız da, İspanyolca, yaygın kullanımı ve  İngilizce- İspanyolca ve/veya İspanyolca- İngilizce çeviri yapabilme gibi sağladığı önemli faydaları nedeni ile herkesin öğrenmeyi düşünmesi gereken en popüler dillerden bir tanesidir

Profesyonel Lokalizasyon Hizmeti


Bir cevap yazın