Amazon’da Satış Nasıl Yapılır, Gerekli Belgeler Nelerdir?

Toplam satış hacmi ve piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük alışveriş sitesi olan Amazon, Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuştur. Avrupa, Asya, Amerika kıtalarında toplam 16 ülkede yerel sürümü olan Amazon, Eylül 2018’de 1 Trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşmış ve aynı ay Türkiye sürümünü de kullanıma açmıştır. Giderek büyüyen Amazon’un pazar hacminden ve bilinirliğinden faydalanmak isteyen Türk firmalar ve şahıslar için Amazon’da satış yapmak ve mağaza açmak için takip etmeleri gereken aşamaları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Amazon satış ortaklığı için öncelikle bir satıcı olarak kayıt yaptırmanız gerekir. İki farklı satış hesabı açılabilir; bireysel satıcı ve profesyonel satıcı. Profesyonel satıcı hesabı için Amazon aylık olarak belli bir ücret talep etse de bireysel satıcıdan farklı olarak birtakım ayrıcalıklar sunmaktadır. Örneğin, bireysel satıcılar kırktan fazla ürün satamazken, profesyonel satıcılar için böyle bir sınırlama yoktur.

Amazon’da satış yapmak için gereken belgeler nelerdir?

Amazon satış hesabın açma aşamasında Amazon sizden bazı belgeler talep edecektir.

  1. Kredi kartı bilgileri
  2. Telefon numarası
  3. Firma kayıt bilgileri
  4. Hem Amazon’un hem de müşterilerin ulaşacağı kişinin iletişim bilgileri
  5. Banka hesap bilgileri

Bu belgelerin kontrolünün ardından Amazon, hesabınızı onaylayarak hesabınızı satış yapmaya açacaktır.

Amazon mağaza açma vergi yükümlülükleri nedir?

Amazon satış yapma işlemlerinde mağazanız açıldığı ülkenin vergi yükümlülüklerine dahil sayılır. Yani fatura kestiğinizde, satış yaptığınız ürünün TC vergileri oranında ödeme yaparsınız.

Amazon Türkçe dil desteği sunuyor mu?

Büyüyen e-ticaret pazarında en büyük yere sahip Amazon’un satıcı (mağaza) ara yüzünde henüz Türkçe dil desteği geliştirmiş değil. Buna ek olarak, Amazon’da mağaza açmak ve Amazon’da satış yapmak için Amazon tarafından talep edilen belgelerin tamamının İngilizce veya İngilizceye çevrilmiş olması gelmektedir. 70’ten fazla dilde tercüme hizmeti sunan Protranslate, online tercüme sektörünün yeniliklerine çabuk ayak uydurarak, gelişen tercüme ihtiyaçlarına hızla cevap verme konusunda uzmandır.

Protranslate.net, daha şimdiden, Amazon’da satış yapmak isteyen birçok firma için gerekli belgelerin tercümesini gerçekleştirmiştir. Yukarıda belirtilen belgelere ek olarak, Amazon’un sunduğu e-sözleşmeler, faturalar ve diğer tüm anlaşmalar İngilizce olduğundan sürecinizin en sıkıntısız şekilde ilerlemesi için profesyonel tercüme hizmeti almanızı öneririz. 7/24 online tercüme hizmeti alabileceğiniz Protranslate, sipariş oluşturma kolaylığı ve siparişlerinize hızlı geri dönüşleri ile tercih edebileceğiniz en güvenilir hizmet sağlayıcısıdır. Siz de Amazon satış belgeleri tercümesi hizmetinden yararlanmak için web sitemize üye olur, hemen Amazon’da satış yapmaya başlayabilirsiniz!!

Profesyonel Lokalizasyon Hizmeti


Bir cevap yazın